Jak zrobić polską flagę

Jak zrobić polską flagę

Tworzenie polskiej flagi może na początku nie wydawać się skomplikowane, ale jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem. Polska flaga istnieje od początku dwudziestego wieku. Jest to prosty wzór składający się z dwóch poziomych pasów o równej szerokości. Górny pas jest biały, a dolny czerwony. W centrum białego pasa umieszcza się polskie godło państwowe do oficjalnego użytku za granicą. Barwy narodowe Polski są wymienione w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 roku.

Flaga była używana w bitwach i uroczystościach królewskich. W 1410 roku biało-czerwona flaga została użyta podczas bitwy pod Grunwaldem. W 1919 roku Polska została uznana za republikę, a biało-czerwona stała się jej oficjalnymi barwami. W 1921 roku rząd polski wydał broszurę sugerującą, że flaga powinna mieć kolor karmazynowy. Jednak kolor „karmazynowy” był oficjalnym dekretem prezydenckim dopiero w 1955 roku.

Przed II wojną światową polski orzeł miał na skrzydłach trójlistne gwiazdy. Posiadał również koronę na głowie. Został jednak pozbawiony korony podczas rządów komunistycznych w latach 1944-1990.

Orzeł na podstawowej fladze Polski jest symbolem suwerenności i jedności państwa. Jego skrzydła są obszyte złotem. Korona wykonana jest ze srebra. Barwy polskiego orła to Argent i Gules. Polska flaga dostępna jest w rozmiarach 12×18 cali, 3ft x 5ft oraz 4×6 cali. Flaga narodowa Polski jest zazwyczaj wciągana na maszt. Flaga jest wywieszana w święta państwowe, a także może być wywieszana w konsulatach i na lotniskach. Polska flaga jest jedną z pięciu flag, które mają proporcje 5:8. Jest ona również wywieszana na statkach handlowych.

Polska flaga jest jedną z najpopularniejszych flag narodowych na świecie. Wiele osób wywiesza ją przy specjalnych okazjach. Podczas II wojny światowej, polskie wojsko było znane z pilotów myśliwskich. Piloci ci byli znani z udziału w Bitwie o Anglię. Dziś Polskie Siły Powietrzne używają na swoich insygniach tych samych kolorów co flaga. Flaga jest również używana jako chorąży marynarki wojennej.

Polska flaga na przestrzeni lat przeszła tylko kilka zmian. Modyfikowano ją jedynie w celu dostosowania do zmian w godle Polski. W 1927 roku zmieniono stylizację orła z klasycystycznej na barokową. W 2004 roku zalegalizowano używanie flagi narodowej poza oficjalnymi świętami. W 2003 roku popełniono 139 przestępstw przeciwko symbolom narodowym. Celowe usuwanie lub niszczenie symboli narodowych jest nielegalne, za co grozi grzywna.

Polska flaga jest jednym z zaledwie kilku państw socjalistycznych w bloku wschodnim, które nie umieszczały na swojej fladze symboliki komunistycznej. Używano jej również w ruchu Solidarności. Flaga Polski uderza w szczególne emocje w sercu każdego Polaka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane