Jak zrobić figurkę gipsową

Jak zrobić figurkę gipsową

Użycie gipsu do wykonania figurki to świetny projekt dla studentów sztuki i początkujących. Jest tani i łatwy do wykonania, a także jest dobrym sposobem na wyrażenie siebie. Gipsowe figurki są również dobrymi przyciskami do papieru i imprezowymi rękodziełami. Są też świetnym prezentem dla dziadków.

Tradycyjnie figurki gipsowe były wykorzystywane jako inspiracja dla artystów, projektantów i architektów. Na początku XIX wieku wędrowni wytwórcy figurek przybyli do Wielkiej Brytanii z Francji i Włoch. Te gipsowe figurki były sprzedawane po bardzo niskich cenach. Figurki te były również wykorzystywane do dekoracji wnętrz. Zastosowanie figurek gipsowych odzwierciedlało znaczenie starożytnych greckich i rzymskich posągów. Posągi te pomagały wiernym odnaleźć bliską relację z Bogiem. Gipsowa figurka może być używana do dekoracji pokoju lub do upamiętnienia przywódców politycznych.

Na początku XVIII wieku John Samuel Hayward zakupił różne odlewy od włoskich i brytyjskich twórców figurek. To pomogło mu ustalić znaczenie sprzedawców figurek w Anglii. Dzięki temu powstał prężnie działający rynek kopii figur. W XIX wieku figurki gipsowe osiągnęły swój szczyt. Warsztaty odlewania gipsów są obecnie rzadkością. Proces ten jest jednak nadal stosowany przez niewielką liczbę artystów. Pozwala im to zachować wartość artystyczną oryginalnej rzeźby.

Figury gipsowe były wykorzystywane jako ważny przedmiot badań nad kształtem głowy ludzkiej. Używano ich również do dekorowania wnętrz i ozdabiania domów. Artyści renesansu rozszerzyli zastosowanie gipsu i pogłębili jego walory artystyczne. W XIX wieku stał się on jedną z najważniejszych form sztuki. Figury gipsowe stały się również popularną formą reprodukcji sztuki. Gipsowa rzeźba reliefowa to także świetny sposób na wyrażenie siebie.

Możesz wykonać gipsową figurkę z własnej ręki. Należy jednak pamiętać, że gips jest lepki i może być niechlujny. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z tym procesem, może być konieczne przesianie gipsu przez palce, aby rozbić grudki. Po wykonaniu gipsowej ręki, będziesz musiał zastosować kryjącą farbę akrylową. Następnie należy przeszlifować gipsową dłoń, aby była płaska.

Będziesz musiał również stworzyć formę. Możesz ją zrobić z taniej gliny lub z plasteliny. Będziesz też potrzebował dłuta i pędzla. Przed odlaniem możesz przeszlifować model lub go pomalować. Powinieneś też posmarować spód przedmiotu warstwą wazeliny. Zanim usuniesz model, musisz poczekać, aż gips wyschnie.

Zanim zaczniesz, będziesz musiał zastanowić się nad tematem swojego projektu. Być może będziesz chciał wybrać powiązane ze sobą obiekty, aby opowiedzieć jakąś historię. Im więcej szczegółów, tym bardziej realistyczny będzie Twój gipsowy odlew. Możesz również wybrać ogólne cechy, aby dodać do swojej figurki gipsowej. Na przykład, możesz dodać oznaczenie dłoni lub linie ołówka.

Możesz również chcieć osadzić przedmiot, który wykonujesz w gipsie. Jest to zabawny proces, ale musisz uważać, aby nie naruszyć wytrzymałości formy. Na przykład, może powstać pęcherzyk, który może zagrozić wytrzymałości formy. Dlatego ważne jest, aby ostrożnie usunąć model z formy. Będziesz musiał również upewnić się, że gips jest całkowicie suchy, zanim pomalujesz figurkę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane