Jak zrobić dobry majonez

Jeśli szukasz przepisu na majonez, to dobrze trafiłeś. Z tego artykułu dowiesz się jak zrobić dobry majonez. Nie jest to tak skomplikowane jak się wydaje. Żółtka jaj, musztarda i kilka kropel wody to podstawowe składniki. Następnym krokiem jest dodanie kwasu, takiego jak ocet lub sok z cytryny. Podczas gdy będziesz ubijać masę, powoli będziesz wlewać olej. Jeśli wlewasz olej zbyt szybko, oddzieli się on i stworzy zsiadły sos.

Sok z cytryny i olej w majonezie są naturalnie oddzielone, ale kiedy dodasz żółtko, połączą się. Żółtko jest emulgatorem i pomoże reszcie składników połączyć się ze sobą. Używając surowych jaj, upewnij się, że kupujesz jaja z nienaruszoną skorupką. Chociaż kuszące jest użycie blendera, może to prowadzić do separacji, a także może być trudniejsze do czyszczenia niż trzepaczka i miska.

Jeśli szukasz łagodniejszej wersji, możesz użyć oleju z awokado lub białego octu winnego. Lekko aromatyzowany olej, taki jak rzepakowy lub z pestek winogron, również będzie działał dobrze. Alternatywnie możesz użyć neutralnego oleju, takiego jak rzepakowy lub krokoszowy. Należy jednak unikać używania drogiej oliwy z oliwek, ponieważ będzie ona przytłaczać smak zwykłego majonezu. Najlepiej użyć lekkiego oleju o neutralnym smaku.

Możesz również dostosować ilość słodyczy i kwaśności swojego domowego majonezu. Jedynym minusem jest to, że nie można go przechowywać w temperaturze pokojowej dłużej niż tydzień. Ale warto! W przeciwieństwie do majonezu kupionego w sklepie, domowy majonez będzie przechowywany w lodówce do tygodnia. Jeśli jednak nie jesteś pewien, jak długo go przechowywać, zawsze możesz go zamrozić, aby zachować świeżość.

Składniki, których potrzebujesz, aby zrobić własny domowy majonez, są proste do znalezienia w spiżarni lub online. Nowoczesny blender pomoże Ci pominąć żmudne czynności związane z ubijaniem oleju kropla po kropli. Nie będzie smakował tak samo, ale będzie smakował lepiej, a Twoje kubki smakowe będą Ci za to wdzięczne. Tak więc, zrób kilka dzisiaj i ciesz się smakiem! Koniecznie eksperymentuj z różnymi dodatkami smakowymi!

Zacznij od wymieszania w małej misce żółtek z musztardą, solą i pieprzem. Stopniowo dodawaj więcej oleju, aż osiągniesz pożądaną konsystencję. Nie dodawaj zbyt dużo oleju, ponieważ zbyt duża ilość sprawi, że Twój majonez będzie się łamał. Możesz również dodać kilka kropel soku z cytryny, jeśli chcesz uzyskać ostry i kwaśny smak majonezu. Jeśli obawiasz się, że majonez będzie miał zbyt sztuczny smak, nie przejmuj się! Będziesz zaskoczony rezultatami!

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane