Jak zrobić dżem z pektyną

Jak zrobić dżem z pektyną

Dodanie pektyny do owoców to bardzo prosty sposób na zagęszczenie dżemu. Pektyna jest węglowodanem, który naturalnie znajduje się w owocach. Po dodaniu do mieszanki owoców i cukru tworzy żel. Działa poprzez tworzenie twardej, stałej masy, która obejmuje zawieszone owoce i pomaga utrzymać dżem razem.

Pektyna występuje w formie proszku i płynu. Jeśli używasz pektyny w proszku, musisz ją rozpuścić w niewielkiej ilości wody przed dodaniem do mieszanki owocowej. Pamiętaj, aby mieszać cukier i pektynę aż do całkowitego rozpuszczenia.

Jeśli używasz płynnej pektyny, musisz ją wlać do gorącego dżemu po zagotowaniu. Pamiętaj, aby od czasu do czasu mieszać mieszaninę, aby się nie przypaliła. Kiedy dżem ostygnie, będziesz mógł użyć łyżki do wymieszania mieszanki, aby ją zagęścić.

Jeśli używasz sproszkowanej formy pektyny, będziesz musiał mieszać mieszankę aż do jej rozpuszczenia. Po dodaniu mieszaniny, będziesz chciał utrzymać mieszaninę z dala od ciepła przez kilka minut przed dodaniem jej do owoców. To pomoże pektynie żelować szybciej.

Ilość pektyny potrzebnej w galaretce zależy od rodzaju owoców. Na przykład śliwki i owoce cytrusowe mają wysoką zawartość pektyny. Owoce o niższej zawartości pektyn, takie jak mango, nie będą dobrze żelować. Jeśli robisz galaretkę, która zawiera zarówno dojrzałe jak i niedojrzałe owoce, będziesz musiał dostosować ilość pektyny.

Jeśli robisz dżem truskawkowy z pektyną, będziesz musiał usunąć szypułki i rdzenie truskawek. Możesz również rozgnieść szypułki tłuczkiem do ziemniaków.

Przed przygotowaniem jakiegokolwiek dżemu, musisz mieć przygotowane i gotowe do napełnienia słoiki. Jest to ważne, aby dżem miał długi okres przydatności do spożycia. Aby przygotować słoiki, należy je dokładnie umyć. Następnie należy je wysterylizować, myjąc je w gorącej wodzie z mydłem. Następnie trzeba będzie dostosować pokrywki i obręcze. Na koniec trzeba będzie przetworzyć słoiki we wrzącej kąpieli wodnej przez 5 minut.

Kiedy będziesz gotowy do zrobienia swojego dżemu, będziesz musiał postępować zgodnie z instrukcjami podanymi w tabeli 1. Po ugotowaniu mieszanki zgodnie ze wskazówkami, należy sprawdzić, czy dżem osiągnął pożądany punkt wiązania. Jeśli tak, można go umieścić w lodówce, aby się schłodził. Jeśli nie osiągnął pożądanego punktu wiązania, należy go gotować do czterech razy dłużej.

Czas gotowania dżemu zależy od stopnia dojrzałości owoców. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli owoce są bardzo dojrzałe, należy gotować dżem dłużej. W przypadku owoców nieco niedojrzałych czas gotowania może być krótszy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane